Mamutlar hakkında bilmedikleriniz

0
359

 Mamutlar hakkında bilmediğiniz ilginc bilgiler hakkında konuşacağız.

Alaskada yaşamış mamutların soyu neden tükenmiş diye bir çok insan ilgileniyordun bazen.Bilim dünyası yünlü mamutların neden tükendiği hakkında bir çok araltırma yaptılar ve bu konu ile ilgili bazı bilgilere ulaştı.Buz devrinde yaşayan bu hayvanların 5 bin  600 yıl önce tükendiğini öğrenen bilim adamları bunun nedeni olarak su kıtlığını neden göstermişler.Havaların ısınması nedeniyle göllerde su miktarının azalmasıyla günde 70 ve 200 l su içen bu hayvanlar gitdikce ısınan hava şartlarında zamanla yaşayamayacak hale gelmişler.

Bilim dünyasına göre mamutlar aslında 10  bin 500 yıl önce tükendiklerini düşünüyorlar.Bu tükenmenin nedenini 2 tane olarak belirtmişler:Bunlardan birincisi insanların avlanması ve diğeri ise ekolojik değişim.Fakat St.Paul adasında olan mamutların 5 bin yıl daha yaşamayı başardıkları görülmüştür.Bu konu hakkda ABD’de yayınlanan bilim dergisi olan the Proceedings of the National Academy of Sciences isimli dergide bilgi verilmişti.

Ancak buz devrinde yerküresinin ısınmasıyla ve deniz seviyyesinin yükselmesi ile mamutlar için yaşam alanları daraldı.Böylece bazı taatlı su gölleri okyanusa karıştı ve mamutlar için su içecek kaynaklar gittikce tükendi.Bu azalma ile alakalı bu yünlü dev canlılar buldukları su kaynaklarını paylaşmak zorunda kaldılar ve bazıları kavga sonucu,bazıları susuzluktan bu canlıların nesli tükendi.

Su kaynaklarının azalması:

Pennyslvania Eyalet Üniversitesinde olan Profesör Russell Graham mamutların su kaynaklarının bitmesi ile ilgili bilgilerde bazı konulara dikkat çekti:”Suyun çevresinde dolandıkları için bitkileri eziyorlardı. Bunu günümüzde fillerin de yaptığını görüyoruz. Bu davranışlarıyla karadan göllere tortu kaymasına da neden olup temiz suyun daha da azalmasına yol açıyorlar. Fillerin günlük 70 ila 200 litre arası suya ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Mamutların da aynı miktarda su içtiğini düşünüyoruz. Eğer tatlı su birikintileri bir aylığına kurumuş olsaydı, onlar için ölümcül olurdu.”

Araştırmacılar iklim değişimliğinin küçük adalar için aynı etkiyi yaratabileceğini ve atatlı su kaynaklarının kuruyarak insanların nasıl tehlikeli duruma düşebileceğine dikkat çekerek şöyle söylüyorlar.’Soyların neden tükendiğini en iyi açıklayan olay’.

İsviçre Tarih Müzesi’nde evrim ve Genetik Profesörü olarak çalışan Love Delan:”Bu araştırmayı incelediğimizde görüyoruz ki, St Paul adasında yaşayan yünlü mamutların durumu tarih öncesi çağda soyların tükenmesini en iyi anlatan olaylardan biri. Genel anlamda, bu araştırmada az nüfuslu canlıların ekolojik değişimlere karşı daha hassas olduklarını görüyoruz” diye bilgi verdi.

Son mamut sürüsü kuzey buz denizi Wrangel adasında yaşadığı biliniyor.Bu sürünün de 4 bin yıl önce yok oldukları hakkında düşünceler vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz